Sestdiena,  4. decembris,  2021
 
Vārda dienas:   Baiba, Barba, Barbara
Saldus novads - MEDUS PILIENS KURZEMĒ
 
Šobrīd
°C
bezvējš
 

Aizsardzības ministrijas militāri publisko attiecību departamenta oficiālais viedoklis: "Bijušā PSRS aviācijas mērķpoligona teritorijā Zvārdē situācija ir īpaši sarežģīta un nepieciešama zemes attīrīšana"

18. februāris 2013, 10:34 2013 drukāt
Aizsardzības ministrija ir identificējusi bijušo munīciju noliktavu Cekulē un bijušā PSRS aviācijas mērķpoligona teritoriju Zvārdē kā vietas, kurās ir lielākais piesārņojums ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem. Tas secināts, balstoties gan uz Nacionālo bruņoto spēku (NBS) nesprāgušas munīcijas speciālistu rīcībā esošo statistiku par iznīcinātajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem šajās teritorijās, gan arī šeit atrasto sprādzienbīstamo priekšmetu specifiku.
Zvārdes pagastā situācija ir īpaši sarežģīta, jo šeit atrodas sprādzienbīstamie priekšmeti gan no II Pasaules kara, gan padomju laika, kad te atradās aviācijas mērķpoligons. Lai gan bijušā poligona teritorijai ir noteiktas robežas un bumbošanas mērķu zona, nereti aviācijas bumbas tika mestas arī 5 kilometru rādiusā. Tādēļ precīzi pateikt, cik daudz sprādzienbīstamu priekšmetu vēl atrodas poligona apkārtnē, nav iespējams.
Apkopojot informāciju par NBS saņemto izsaukumu skaitu par atrastajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem pēdējo 5 gadu laikā, atklājas, ka Saldus novadā kopumā ir atrasts līdz šim lielākais sprādzienbīstamo priekšmetu skaits, salīdzinot ar citiem Latvijas novadiem. Savukārt Zvārdes un Kursīšu pagastos atrasto priekšmetu daudzums vairākas reizes pārsniedz citos Saldus apkārtnes pagastos atrasto priekšmetu skaitu.
Pašreiz spēkā esošie normatīvie akti neparedz NBS uzdevumu veikt izpēti un plānveida attīrīšanu no sprādzienbīstamiem priekšmetiem ārpus militārajiem objektiem un teritorijām. Zemes attīrīšana ir katra īpašnieka pienākums, to par saviem līdzekļiem veicot likuma noteiktā kārtībā. Uzpērkot zemes īpašumus, valsts institūcijām būs iespējams uzsākt zemes attīrīšanu, izstrādājot risku mazināšanas un valsts zemes sanācijas plānu un pēc tam vienojoties par veicamo darbu grafiku un to īstenošanu.
Lai risinātu jautājumu par sprādzienbīstamu priekšmetu piesārņojumu bijušā Zvārdes poligona teritorijā, tika apsvērti vairāki risinājumi. No tiem par lietderīgāko tika atzīta piedāvājuma izteikšana pārdot īpašumus tiem zemes īpašniekiem, kuru īpašumi atrodas piesārņotākajās teritorijās.
Zemes īpašnieki tiks informēti par to, tieši kurās teritorijās ir noteiktas paaugstinātas bīstamības zonas, savukārt AS „Latvijas Valsts meži” (LVM) individuāli uzrunās tos īpašniekus, kuru zemes īpašumus piedāvās atpirkt. Gadījumā, ja īpašnieki nevēlēsies tos pārdot par piedāvāto cenu, iesaistītās puses centīsies rast abpusēji izdevīgu kompromisa risinājumu, individuāli vienojoties ar katru zemes īpašnieku.
Pieredze liecina, ka jau esošajās poligonu teritorijās Aizsardzības ministrijai ir izveidojusies laba un konstruktīva sadarbība gan ar mednieku kolektīviem, gan ar biškopjiem, gan ar vides aizsardzības institūcijām.
Patlaban saimnieciskās darbības vai citi ierobežojumi ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem piesārņotajās teritorijās Zvārdes pagastā netiek plānoti. Katrs zemes īpašnieks, veicot saimniecisko darbību šādās teritorijās, ir atbildīgs par drošību un sekām, ko tā var radīt. Savukārt Aizsardzības ministrija par bīstamību šajās teritorijās ir brīdinājusi zemes īpašniekus un Zvārdes pagasta iedzīvotājus, pagājušā gada oktobrī izvietojot informatīvus stendus bijušā poligona teritorijā.
Atgādinām, ka sprādzienbīstamu priekšmetu atrašanās ikvienā teritorijā ir bīstama un var apdraudēt iedzīvotājus. Tie var radīt dzīvības briesmas gan veicot saimniecisku darbību, gan arī gadījumos, kad iedzīvotāji tos ir nejauši atraduši.
NBS aicina iedzīvotājus, atrodot priekšmetus, kas varētu būt sprādzienbīstami, tos neaiztikt. Par tiem jāziņo tuvākajā policijas nodaļā pa telefonu 110 vai 112. Pēc informācijas saņemšanas uz notikuma vietu dosies NMN speciālisti, kas atrastos priekšmetus neitralizēs.

AM Militāri publisko attiecību departamenta preses nodaļa
Tālrunis: 67335045
E-pasts:
Saldus novada pašvaldība Striķu iela 3, Saldus, LV 3801, Tālrunis: + 371 63807280, Mob. 26582757, Fakss: + 371 63881100, E-pasts:
 
  • |
  • |
www.saldus.lv © Saldus novada dome, 2017
Jautā mēram
Jautā pašvaldībai

Deklarēt dzīvesvietu
Decembris 2021
P
O
T
C
Pk
S
Sv
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

Saldus Novada Vēstis
2019. gada 5. aprīlis


 


Saldus novada pašvaldība Striķu iela 3, Saldus, LV 3801, Tālrunis: + 371 63807280, Mob. 26582757, Fakss: + 371 63881100, E-pasts:
 
  • |
  • |
www.saldus.lv © Saldus novada dome, 2017